Jak układać produkty w lodówce? Jak przechowywać żywność?

| 0 Komentarzy
Chcesz się dowiedzieć, jak ułożyć produkty w lodówce, by przedłużyć ich świeżość? Sprawdź niniejszy artykuł.

Nie od dziś wiadomo, że sposób przechowywania żywności wpływa na jej jakość.

Polecane lodówki

Jak układać rzeczy w lodówce?

Trzymane w zbyt ciepłej temperaturze lub w warunkach wysokiej wilgotności mięso, produkty mleczne, a także warzywa i owoce tracą walory smakowe oraz się psują. Ich spożywanie może nawet zagrażać zdrowiu. To, jak układamy produkty w lodówce, ma również ogromne znaczenie dla świeżości, ponieważ różne półki urządzenia cechują odmienne warunki.

Jakie artykuły spożywcze trzeba przechowywać w lodówce? Przede wszystkim są to:

  • nabiał;
  • mięso;
  • ryby;
  • niektóre owoce (np. truskawki lub maliny) oraz warzywa (np. ogórek, papryka).

Jak ułożyć produkty w lodówce, by przedłużyć ich świeżość? Górne półki służą do składowania wypieków oraz żywności marynowanej. Na półkach środkowych należy trzymać zakupy o krótkiej dacie ważności – mleko i przetwory mleczne, wędliny oraz sery. To także dobre miejsce, by uporządkować przygotowane wcześniej ugotowane posiłki – np. zupę lub drugie danie.

Ostatnie półki to miejsce, w którym panuje najniższa temperatura, dlatego należy tam przechowywać mięso i ryby. Natomiast w szufladach u samego dołu, gdzie jest najwyższy poziom wilgotności, powinny znaleźć się warzywa i owoce. Zasady te trzeba stosować zarówno w odniesieniu do tradycyjnych urządzeń, jak i lodówki Side by Side. A co z bocznymi półkami? Jak układać produkty w lodówce Samsung lub innej marki? To miejsce jest dobre na przetwory w słoikach, soki w kartonach oraz sosy w plastikowych lub szklanych opakowaniach.

Niektóre urządzenia, np. lodówki Samsung, posiadają dodatkowe udogodnienia ułatwiające rozmieszczenie w środku produktów spożywczych. Jednym z nich jest praktyczna ruchoma półka Slide-in. Dzięki niej możesz zagospodarować każdy zakamarek wnętrza i zyskać więcej miejsca na duże pojemniki oraz naczynia z gotowymi lub marynowanymi potrawami. Sprzęt posiada także wysuwane szuflady w zamrażalniku oraz specjalną tackę na lód, która pozwala wytwarzać kostki do chłodzenia napojów.

Jak układać żywność w lodówce No Frost?

Czym jest lodówka No Frost? To sprzęt domowy wykorzystujący technologię bezszronową. Układ wentylacji został zaprojektowany tak, by zapobiegać oblodzeniu wewnątrz urządzenia. Nawet jeśli często otwierasz i zamykasz drzwi chłodziarki, w środku nie ma osadu ze szronu, ponieważ włączony zostaje automatycznie osuszający nawiew. Tym samym zamrożone produkty nie sklejają się z sobą i nie tworzą jednej wielkiej bryły lodu. Z systemu No Frost korzystają np. lodówki Bosch oraz Samsung.

Czy powyższe zasady przechowywania żywności znajdują zastosowanie także w przypadku lodówki No Frost? Jak najbardziej, z tym że należy pilnować, by wszystkie artykuły spożywcze były szczelnie zapakowane. Ponieważ we wnętrzu lodówki bezszronowej panuje mniejsza wilgotność, żywność powinna być trzymana w plastikowych lub szklanych pojemnikach albo owinięta folią aluminiową. Jeśli nie dopuścisz do przesuszenia wędlin, serów i warzyw, dłużej zachowają one świeżość oraz dobry smak.

Jak przechowywać w lodówce owoce i warzywa?

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, niektóre z nich należy przechowywać w temperaturze pokojowej, inne wymagają chłodu. W około 20-24°C trzeba trzymać:

  • owoce – cytrusy, banany, mango, awokado, ananasy, melony;
  • warzywa – pomidory, ziemniaki, cebula, bakłażan, bataty, cukinie.

Natomiast w niskiej temperaturze w lodówce Beko, Samsung, lodówce Amica lub innej marki powinny się znaleźć:

  • owoce – granaty, czereśnie, jagody, maliny, truskawki, winogrona;
  • warzywa – brokuły, brukselka, jarmuż, kalafior, kukurydza, marchew, pietruszka, roszponka, rukola, sałata, szpinak, zielony groszek.

Jeśli przechowywane w lodówce Beko owoce oraz warzywa ściemnieją lub skórka na nich jest pomarszczona, nadal można je zjeść, wystarczy wykroić zepsuty fragment. Natomiast gdy zauważysz na nich pleśń, należy je wyrzucić, ponieważ nie nadają się one już do jedzenia. Przed włożeniem do lodówki zawsze warto umyć zakupione artykuły spożywcze i następnie dokładnie je osuszyć. Pozwoli to pozbyć się zanieczyszczeń — resztek gleby, pestycydów oraz patogenów (mikroorganizmów chorobotwórczych).

Warto pamiętać także o tym, jak ułożyć produkty w lodówce. Niektóre owoce, np. awokado, banany, brzoskwinie czy morele, powinny być trzymane osobno, najlepiej w dolnych szufladach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że stymulują proces dojrzewania innych owoców i warzyw. Wydzielający się podczas rozkładu etylen przyspiesza więdnięcie oraz gnicie innych artykułów spożywczych, które zostały umieszczone w najbliższej okolicy.

Czego nie powinniśmy przechowywać w lodówce?

Niektórych produktów spożywczych nie można przechowywać w lodówce, ponieważ sprzyja to ich zepsuciu, w wyniku przechłodzenia mogą one także stracić smak. W lodówce Samsung lub innej marki nie warto trzymać gotowych sosów, dżemów i przetworów, chyba że zostały one otwarte. Do składowania w niskiej temperaturze nie nadają się również:

  • chleb;
  • kawa;
  • warzywa lubiące cyrkulację powietrza – cebula, czosnek, pomidory, ziemniaki.

Inne przydatne porady dotyczące przechowywania w lodówce

O czym jeszcze warto pamiętać? Jak układamy produkty w lodówce?

  1. Jedzenie surowe powinno być zawsze oddzielone od posiłków ugotowanych, gotowych do spożycia.
  2. Nie wolno nigdy wkładać do lodówki ciepłych potraw.
  3. Produkty o długim terminie do spożycia możesz trzymać na końcu półek, a bliżej drzwi lodówki – te o krótkiej dacie ważności.
  4. Wędliny i sery należy przechowywać w plastikowych pojemnikach, pergaminowym papierze lub folii spożywczej – dzięki temu uchronisz je przed zeschnięciem.

Bardzo istotne jest także, aby:

  • półki nie były przeładowane – odpowiednia cyrkulacja powietrza uchroni produkty spożywcze przed zepsuciem;
  • owoce i warzywa przechowywać w osobnych szufladach;
  • gotową żywność trzymać w lodówce Bosch lub innej marki nie dłużej niż dwa, trzy dni;
  • regularnie myć wnętrze urządzenia, najlepiej domowym środkiem do czyszczenia, np. mieszanką sody oczyszczonej z octem. Dzięki temu zostaną zneutralizowane bakterie oraz nieprzyjemne zapachy.

Skoro wiesz już, jak układać produkty w lodówce Samsung, Bosch oraz Beko, warto jeszcze na koniec wspomnieć o zamrażaniu artykułów spożywczych. To również bardzo dobra metoda przechowywania zakupów i przedłużania ich świeżości, zwłaszcza w przypadku żywności sezonowej. Przed umieszczeniem w zamrażalniku mięsa warzywa i owoce najlepiej zapakować w płaskie plastikowe opakowania. Bardzo popularne są także specjalne woreczki, które chronią przed wilgocią.

O czym należy pamiętać podczas korzystania z zamrażarki?

  1. Nigdy nie wkładaj do środka gorących dań — najpierw ostudź potrawy.
  2. Warto mrozić w szczególności produkty sezonowe.
  3. W trakcie pakowania artykułów spożywczych do toreb foliowych usuń z woreczków cały nadmiar powietrza.
  4. Zamrażaj pożywienie od razu po zakupie/ugotowaniu.

Powyższe zasady dotyczą zarówno tradycyjnych urządzeń, jak i lodówki Side by Side.

W przypadku lodówki Beko No Frost w urządzeniu zastosowano zautomatyzowany system rozmrażania. Dotyczy on również zamrażalnika, dzięki czemu we wnętrzu nie dochodzi do powstawania lodu ani szronu. Co za tym idzie? Poszczególne produkty nie sklejają się ze sobą. Modele o klasie chłodzenia */*** pozwalają uzyskać temperaturę sięgającą nawet -18°C, dzięki czemu żywność może być przechowywana w zamrażarce nawet przez rok czasu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.